Érdekes dolgot olvastam a napokban Bereczkei Tamástól, aki tudós, kutató, a PTE Pszichológia Intézet Általános- és Evolúciós Pszichológia Tanszék vezetője:
A természetes szelekció másik jellemzője a differenciális mortalitás, az, hogy akik nem előnyös tulajdonságokkal rendelkeznek, meghalnak, kihalnak. Ma ez szerencsére nem így van, mert a legtöbb gyereket meg lehet menteni. Vannak persze gyógyíthatatlan betegségek, de régen olyan betegségekbe haltak bele az emberek, mint a cukorbetegség vagy a magas vérnyomás, a rossz látás, amiket ma már mind ki lehet küszöbölni. Ezek az emberek nem halnak meg, ami ugyan szerencsés, de ez lenne az, ahogy a természetes szelekció működik.
Ideidézem újból a legérdekesebb mondatot: Ma ez szerencsére nem így van, mert a legtöbb gyereket meg lehet menteni. Figyeljetek meg hogyan érvel a tudomány embere: meg lehet menteni, tehát ma már nem így van, hogy meghal, mert meg lehet menteni. Nos, nem, valójában ilyenkor nem a tudomány embere beszél belőle, hanem szerencsés helyzetben lévő fehér ember önigazoló torzítása. Neki érdeke azt hinni, hogy ma már jobb, mert lehetne jobb, illetve nem érdeke megtudni, hogy sajnos annak ellenére, hogy tényleg lehetne nem jobb, hanem rosszabb. Én ezért őt nem hibáztatom, mert a fehér ember felsőbbrendűségi kultúrája olyan erős hatást gyakorol rá, hogy nem is mondhatna mást.
Ha mást mondana, akkor át kellene gondolnia a tudomány helyzetét a kapitalista világrendben, és ez akkora fájdalmakkal járna a számára (hiszen ekkor a saját szerepére is reflektálnia kéne, hiszen ő is csinálja ezt a felsőbbrendűségi kultúrát amikor dolgozik mint tudós), amelyeket érthető módon nem vállalna be.
Inkább nézzük meg, hogy miként hat ránk ez a kultúra, milyen módon adja a kezünkbe a könnyed önmegnyugtatás lehetőségét.
Azon gondolkodtam, hogy mekkora hacacáréval jár a jólét vagy a szegénység meghatározása. Hogy a fenébe lehetne valami egyértelmű mutatóval kimutatni azt, hogy a világ jobb hely lett-e a lakosai számára a kapitalizmus elmúlt 65 évében vagy rosszabb. Szokták ezt nézni kismillió módon, jövedelem, vagyon, deprivációs fokok, meg hasonlók, ahány megközelítés annyi vita. El szerettem volna kerülni azt a vitát, amelyik arról szól, hogy mi is az, ami "jó" az embernek, tehát mi az, amit elérni érdeke, pláne, hogy ki mondja meg kinek mi az érdeke, leegyszerűsítettem a kérdést a puszta életben maradásra. Megfogalmaztam egy óvatos állítást:
"Jobb lett a világ, mert ma már kisebb a gyermekhalandóság, mint 65 évvel ezelőtt."
Nehéz lenne azt vitatni, hogy az életben maradás bármely embernek ne lenne elemi érdeke, tehát nézzük meg, hogy vajon tényleg igaz-e a kijelentésem. Lett-e jobb a világ azáltal, hogy csökkent a gyermekhalandóság? Igaza lenne-e a tudósnak, ha helyesen fogalmazza meg a mondanivalóját, és állítja, hogy igen, lett?
Első ránézésre úgy tűnik. A világ állítólag legszabadabb információforrásához folyamodtam, a Wikipédiához. Szép, színes-szagos táblázat, és nagyon úgy néz ki, hogy lett, amit még grafikusan is hangsúlyoznak, az alacsonyabb érték felé világosodik, és még a legalján is eléggé egyértelmű a helyzet, hiszen még Afganisztánban is lecsökkent 275,03-ról 175,95-re. Így néz ki a táblázat egy része grafikusan:
Ha csak egy iciri-picirit is akarom, akkor könnyedén elhiszem. De mi van akkor, ha azt szeretném megnézni, hogy vajon ez a javulás egyenletes volt-e? Akkor már egy picit számolni kell.
Nézzük meg, hogy hol voltak 1950-ben a legalacsonyabbak a mutatók. Svédországban, 19,51. Ha Svédországot egynek vesszük, akkor már sorba is tudjuk rendezni a többi országot, Svédországhoz mérve. Láthatjuk, hogy a második Izland, 21,28-as konkrét mutatóval, amit ha Svédországhoz viszonyítunk akkor azt kapjuk, hogy annak az 1,08-szorosa. Németország így számolt mutatója: 2,59. Burkina Fasoé 15,78. Tehát ha a gólya Burkina Fasoba pottyant 15,78-szoros eséllyel fogok meghalni gyerekként, mint Svédországban. 1950-ben.
Eltelt 65 év, dolgozott a kapitalizmus és a kapitalizmusba ágyazott tudomány, és ma már tényleg csodákra képesek, méhen belül műtenek, például, és ugye a kapitalista világrendnek is az az egyik erős önlegitimációja, hogy persze, persze, egyenlőtlenség van, de majd idővel a jóság le fog szivárogni, a piac kiegyenlíti a világot, tehát várható lett volna, hogy ez a világ 2010-re valamivel egyenlőbb, valamivel igazságosabb legyen legalább egy olyan alapérdek esetében, mint amilyen az élet maga.
2010-ben Svédország konkrét gyermekhalandósági mutatója 2,56 volt. Ja, jut eszembe: ez a mutató azt jelenti, hogy 1000 élveszületésre 2,56 gyermekhalál jut. Tehát Svédország nagyon szépen teljesített, a már amúgy is remek mutatóját közel tizedére vitte le, így aki Svédországban él elmondhatja, hogy neki a kapitalizmus jó. Ha ugyanazt a viszonyszámot megképezem, amit 1950 esetében is, akkor láthatjuk, hogy 2010-re néhány ország tényleg tudott javítani ahhoz képest, amilyen messze Svédországtól 1950-ben állt, konkrétan három ország, úgyismint: Szingapúr, Izland és Luxemburg. A többi rontott. Megpróbáltam a folyamatot grafikusan is ábrázolni. A kör közepe ugye Svédország, a vastag vonalakon pöttyöződnek tömötten az országok, a kékes vonal az 1950-es távolságokat mutatja Svédországtól a fidesz-színű pedig a 2010-est. Ilyesmi lett, én kérek elnézést a minőségért:
Nem tudom mennyire érthető. Írtam már, hogy 1950-ben a legnagyobb távolság a legjobb és a legrosszabb mutatók között 15,78-szoros volt. Ez 2010-re 53,11-re nőtt.
Az élet nevű jószág ma durván egyenlőtlenebbül van elosztva, mint 1950-ben volt. Ha bejött volna az ígéret, ha tényleg mindenki számára egyenlőbb hellyé vált volna a Föld, akkor annak a barnás vonalnak a kék vonalon belül illene lennie, de valami hihetetlenül nem ott van. Az országok nagy részében ma több, mint hússzoros a különbség Svédországhoz képest, míg 1950-ben 15,78 volt a legmagasabb mutató!
Látható tehát, hogy a kapitalizmusba ágyazott tudomány eredményei nem a közjót, nem a lehető legtöbb ember javát szolgálta, hanem a kevesekét, vélhetőleg a sokak kárára. Nehéz lenne nem elfogadni azt, hogy igazságtalan az a világ, amelyikben még egy olyan tényleg alapérték elosztása is egyre egyenlőtlenebb, mint amilyen az emberi élet. Pedig igaza van a tudósnak, amikor azt mondja, hogy lehetne jobb is, de elárulja a tudományt akkor, amikor emberként viselkedik és nem képes tudósként a számok mögé nézni. Helyette nézi azt, amit a kapitalista struktúrákban elé tártak, és meglátja benne azt, amit a státusza, az osztályhovatartozása, a habitusa miatt meg kell látnia, és rejtve tartja maga elől mindazt, ami őt összezavarná. Nem kérdez, nem állít, hanem hamisan érvel.
Aki pedig továbbra is azzal jön, hogy "de most jobb az afgánoknak, mert most a fele a halandósági mutató, mint 1950-ben volt" annak van egy üzleti ajánlatom. Leadja nálam a szerkesztőségben a csilivili nyolcprocesszoros színes-szagos laptopját és kap helyette egy 1994-es gyártású 486 DX66-ost. Nem a legpengébb masina, de vitán felül áll, hogy jobb, mint amit a kedves ügyfél 1950-ben használt.
Addig örüljünk, amíg nem a mi seggünk alatt van a lyuk!